Продавець Iнтернет-магазин Аптечка розвиває свій бізнес на Prom.ua 4 роки.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
2723 відгуків
Магазин
+380 (98) 822-60-60
+380 (67) 199-31-21
+380 (67) 171-67-47

Антиоксиданти - захисники клітин

Антиоксиданти - захисники клітин

Оксидативний стрес і вільні радикали

Якщо звернутися до хімії, то вільні радикали - це молекули, що містять неспарені електрони. Вступаючи в реакцію з іншими молекулами, вони прагнуть відібрати у них електрони, провокуючи тим самим процес окислення.

Вільні радикали або оксиданти утворюються в організмі в процесі метаболізму і під впливом зовнішніх факторів навколишнього середовища. Вступаючи в окислювальні реакції з живими клітинами й молекулами ДНК, вони провокують їх передчасне руйнування. Даний процес називається окислювальним (оксидативним) стресом і є однією з основних причин старіння організму і виникнення багатьох захворювань.

Процес утворення вільних радикалів при обміні речовин є цілком природним, але існують фактори, які підсилюють його. До них відносяться:

  • тютюнопаління
  • ультрафіолетове випромінювання
  • HEV-випромінювання (синє світло)
  • забруднення повітря і води
  • токсини в продуктах харчування

Чи можна зупинити окислення?

Окислювальний стрес можуть значною мірою нейтралізувати речовини - антиоксиданти. Вони здатні нейтралізувати атаки вільних радикалів, захищаючи клітини від руйнування.

Антиоксидантні властивості має велику кількість речовин, присутніх в конкретних тканинах і органах, всередині клітин або розподілених по всьому організму. Вони можуть бути двох видів:

  • гідрофільними - розчинними у воді
  • ліпофільними або жиророзчинними

Перші діють в рідкому вмісті клітини (цитозолі) та плазмі крові, а другі, ліпофільні, запобігають окисленню жирів в клітинних мембранах. Ці речовини можуть бути присутніми в їжі або синтезуватися самостійно в організмі. Також деякі антиоксиданти містяться лише в певних рослинах і мікроорганізмах, наприклад, каротиноїдні пігменти зеаксантин, лікопін і лютеїн.

Як працюють акцептори вільних радикалів

У структурі молекул антиоксидантів є зайві електрони, які можуть вступати в реакцію з неспаренными електрони окислювачів (вільних радикалів). При цьому утворюються радикали з мінімальною активністю, відновлюються пошкодження клітин і ДНК, знижується ризик багатьох захворювань.

Например, в ходе исследований было выявлено, что мужчины, употребляющие много томатов, реже болеют раком простаты благодаря наличию в этих овощах ликопина. А всем известный зелёный чай содержит катехины, которые снижают риск болезней сердца и сосудов. Лютеин и зеаксантин в составе шпината, кукурузы и других природных продуктов помогает укрепить зрение и уменьшает вероятность дегенеративных изменений в глазной сетчатке и хрусталике.

Источники антиоксидантов

Основными антиоксидантами, которые можно получить из пищи или с помощью диетических добавок являются:

  • Витамин С
  • Витамин Е
  • Витамин А и каротиноиды
  • Антоцианы
  • Флавоноиды
  • Куркуминоиды (активные компоненты куркумы)
  • Минералы: селен, цинк, медь

Самыми богатыми источниками антиоксидантов являются красные, оранжевые и синие овощи, а также клубника, артишоки, ягоды годжи, фасоль, малина, орех пекан и чёрный шоколад.

Чтобы снизить влияние оксидативного стресса на организм нужно придерживаться правил здорового образа жизни и употреблять натуральную пищу с большим количеством зелени, свежих фруктов и овощей.

Інші новини
  • Что нельзя делать при измерении артериального давления: важные правила для точного результата
    Что нельзя делать при измерении артериального давления: важные правила для точного результата
    Правильное измерение помогает врачам своевременно выявить потенциальные проблемы со здоровьем, такие как гипертония или гипотония. Однако неправильная методика измерения может оказать существенное влияние на точность результатов.
  • Селен, його джерела та особливості
    Селен, його джерела та особливості
    Селен - це життєво важливий мікроелемент, який необхідний організму підтримки багатьох функцій. Хоча його потрібно зовсім небагато, він відіграє ключову роль у метаболічних процесах, підтримці імунної системи та захисті клітин від окислювального стресу. Розглянемо, чому селен такий важливий, де його можна знайти і як правильно підтримувати його рівень в організмі.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner