Ашваганда - корисна речовина для нашого організму
Ашваганда у перекладі з санскриту буквально означає "запах коня". Це вічнозелений чагарник, що відноситься до сімейства пасльонових. Він зростає у багатьох районах півострова Індостан, у деяких частинах Африки та на Близькому Сході. Рослина має різні назви: канадже, зимова вишня, вітанія снодійна, індійський женьшень. Цілющі властивості мають корінь, листя і насіння чагарника, а плоди є отруйними. Для дієтичних добавок використовується перетертий корінь ашваганди.
Адаптогенні властивості
Адаптогени - це речовини, які підвищують здатність організму безболісно реагувати на стрес, зберігаючи при цьому здоров'я та працездатність. Ашваганда є найпотужнішим адаптогеном та аюрведичним засобом, який відомий у давньоіндійській медицині протягом багатьох століть. З ашвагандою також роблять освіжаючі тоніки та молочні напої.
Ашваганда проти стресу
Ця рослина дуже багата на залізо і має унікальну здатність регулювати рівень кортизолу. За рахунок цього знижується рівень стресу, що благотворно впливає на імунітет, контроль маси тіла та стан нервової системи.
Слід зазначити, що фактори стресу можуть бути різними:
- психоемоційними - наші внутрішні реакції на події та темп життя
- зовнішніми – вплив навколишнього середовища, такі як погіршення екології, шкідливі хімічні речовини, несприятливі умови життя.
Стрес не завжди шкідливий - наприклад, коли людина тренується в спортзалі, бігає або виконує силові вправи на витривалість, вона також відчуває стрес. І здоровий, витривалий організм із цим стресом справляється, стаючи сильнішим і здоровішим. Короткочасний стрес, викликаний раптовою небезпекою, також корисний - він мобілізує сили та є частиною механізму самозбереження.
Найбільш шкідливим та виснажливим, на думку вчених, є хронічний стрес, коли в організмі постійно виділяється гормон кортизол і до нього розвивається резистентність. У цьому випадку рівень кортизолу в організмі залишається стабільно високим, але він не проникає в клітини і не виконує своєї функції. Хронічний стрес викликає напругу в тілі, призводить до втрати сил, зниження працездатності, провокує запалення та захворювання нервової системи. До того ж, у стані занепокоєння організм починає інтенсивно витрачати запас глюкози. Саме тому багато людей намагаються заїсти стрес чимось солоденьким.
Ашваганда збільшує сприйнятливість клітин до кортизолу, він проникає у яких, отже - організму не потрібно більше виробляти надлишок цього гормону. Високий рівень кортизолу може призвести до інсулінорезистентності, ожиріння, метаболічного синдрому. Знижуючи кортизол і рівень цукру в крові, ашваганда опосередковано регулює вашу вагу в межах норми.
Завданням адаптогенів є мінімізація стресу та його негативних впливів на тлі підвищення витривалості та опірності організму. Користь ашваганди доведена науково, та її унікальні властивості вивчаються й донині. У складі рослини виявлено понад 100 поживних речовин: залізо, вітанон, вітаферин А, тритерпенові лактони, анолоїдні глікозиди, ситоїнозиди та інші. Ця рослина надає комплексний вплив на організм.
Ось короткий перелік корисних властивостей ашваганди:
- Покращує сприйнятливість клітин до кортизолу, знижує його рівень
- Нейтралізує запалення
- Покращує когнітивні функції
- Оздоровлює мозок та судини
- Регулює вміст глюкози у крові
- Зміцнює імунітет
- Відновлює дефіцит заліза
- Збільшує вироблення статевих гормонів та активність сперматозоїдів
- Знімає спазми у м'язах, оздоровлює суглоби.
- Оздоровлює щитовидну залозу, корисна при гіпотиреозі (але протипоказана при гіпертиреозі)
Масштабне наукове дослідження показало зниження рівня кортизолу після прийому ашваганди на 27.9% у контрольній групі та на 7,9% у групі плацебо. При цьому не відмічено жодних побічних ефектів при прийомі препарату.
Коли не можна використовувати ашваганду
- при підвищеній чутливості до пасльонових
- при генетично обумовлених проблемах із виведенням заліза з організму
- при гіпертиреозі (підвищеної активності щитовидної залози)
- не слід вживати разом з гормональними препаратами для щитовидної залози та барбітуратами, тому що їхня дія може посилюватися
Рекомендації щодо застосування
При тренуваннях та для підвищення витривалості слід приймати по 300 мг препарату вранці та перед сном. Якщо у вас спокійніший спосіб життя без великих фізичних навантажень, то буде достатньо приймати по 100 мг 2 рази на день. Приймати слід протягом місяця, після чого зробити перерву та спостерігати за своїм станом.
Якщо ви п'єте препарат у вигляді спиртового розчину (у співвідношенні 1:5) рекомендовані дози – від 2 до 4 мл. (або 40-80 крапель) 3 рази на день.
- Что нельзя делать при измерении артериального давления: важные правила для точного результатаПравильное измерение помогает врачам своевременно выявить потенциальные проблемы со здоровьем, такие как гипертония или гипотония. Однако неправильная методика измерения может оказать существенное влияние на точность результатов.
- Селен, його джерела та особливостіСелен - це життєво важливий мікроелемент, який необхідний організму підтримки багатьох функцій. Хоча його потрібно зовсім небагато, він відіграє ключову роль у метаболічних процесах, підтримці імунної системи та захисті клітин від окислювального стресу. Розглянемо, чому селен такий важливий, де його можна знайти і як правильно підтримувати його рівень в організмі.