Роль мінералів в організмі
Яку роль в нашому організмі відіграють мінерали?
Мінерали або мінеральні речовини входять до складу всіх тканин і рідин людського організму, беруть участь в синтезі амінокислот, ферментів, гормонів і інших обмінних процесах. Всі мінеральні сполуки можна розділити на 3 великі групи:
1. Макроелементи, кількість в організмі 0,09-9%:
- Калій
- Магній
- Фосфор
- Сірка
- Хлор
- Кальцій
- Натрій
2. Мікроелементи, менше 0,001%:
- Залізо
- Мідь
- Марганець
- Йод
- Селен
- Цинк
- Кремній
- Хром
3. Ультрамікроелементи, 0,000001-0,00009%:
- Золото
- Срібло
- Свинець
- Родій
Мінерали входять в структуру кісток, зубів, шкіри та клітин крові. Без них неможливі багато метаболічні процеси, кровотворення, травлення, нейтралізація токсинів і утворення ферментів. Тому в раціоні харчування, крім вітамінів, повинні також бути присутніми всі необхідні організму мінерали. Розглянемо основні з них.
Властивості мінералів
Кальцій відповідає за міцність зубів, нігтів і кісток, стан волосся і згортання крові. Бере участь у процесах скорочення м'язів і порушення нервових тканин.
Калій регулює внутрішньоклітинний метаболізм, серцевий ритм і кров'яний тиск. Грає важливу роль при виведенні води і натрію з організму, бере участь в передачі нервових імпульсів.
Залізо входить до складу гемоглобіну, що доставляє кисень до всіх тканин і органів. Дефіцит заліза призводить до анемії та зниження захисних сил організму, погіршення імунної реакції. Даний мінерал також відіграє важливу роль при формуванні гормонів щитовидної залози.
Мідь необхідна для кровотворення і безпосередньо відповідає за перетворення заліза у гемоглобін. Підтримує імунітет, допомагає організму боротися з мікробами, сприяє зростанню і розвитку.
Марганець разом із залізом, міддю та кобальтом бере участь у кровотворенні, поліпшує жировий обмін, сприяє засвоєнню вітаміну С і тіаміну. Покращує стан кісток за рахунок активізації ферменту фосфатази.
Цинк необхідний для здорової імунної реакції і виробництва великої кількості ферментів. Відповідає за стан шкіри, важливий для підтримки чоловічого здоров'я і формування сперматозоїдів.
Йод - це мінерал №1 для здоров'я щитовидної залози, так як його основна кількість (70-80%) знаходиться саме в цьому органі. Без йоду неможливе виробництво гормонів тироксину і трийодтироніну, які впливають на найважливіші функції організму. Також йод важливий для підтримки психоемоційного балансу і розумової діяльності. Цей мінерал необхідний при виробництві фагоцитів - імунних клітин, що знищують бактерії і продукти життєдіяльності організму.
Селен улучшает устойчивость к стрессу, укрепляет иммунитет и, совместно с витамином Е, защищает организм от свободных радикалов. Выводит соли тяжелых металлов, предотвращает сердечно-сосудистые заболевания, нервные и эндокринные расстройства. Вместе с йодом участвует в производстве гормонов щитовидной железы.
Сера благотворно влияет на состояние кожи, волос и ногтей, помогает бороться с аллергиями и бактериями, улучшает свёртываемость крови. Принимает участие в синтезе коллагена и кератина, замедляет процессы старения.
Молибден улучшает фагоцитарную активность лейкоцитов, помогает бороться с интоксикациями, улучшает метаболизм железа в печени, способствует синтезу ферментов. Препятствует развитию подагры, участвует в процессе дыхания тканей.
Хром усиливает действие инсулина, улучшает проницаемость клеточных мембран для глюкозы. Нормализует аппетит, улучшает усвоение аминокислот и синтез белка. Регулирует уровень липидов в крови, обеспечивает профилактику атеросклероза. Потребность организма в хроме может увеличиваться при употреблении в пищу рафинированных продуктов, простых углеводов, а также при стрессе, травмах и инфекциях.
- Что нельзя делать при измерении артериального давления: важные правила для точного результатаПравильное измерение помогает врачам своевременно выявить потенциальные проблемы со здоровьем, такие как гипертония или гипотония. Однако неправильная методика измерения может оказать существенное влияние на точность результатов.
- Селен, його джерела та особливостіСелен - це життєво важливий мікроелемент, який необхідний організму підтримки багатьох функцій. Хоча його потрібно зовсім небагато, він відіграє ключову роль у метаболічних процесах, підтримці імунної системи та захисті клітин від окислювального стресу. Розглянемо, чому селен такий важливий, де його можна знайти і як правильно підтримувати його рівень в організмі.